خرید سرزمین شایعه یا واقعیت؟

تا سال 1296هجری شمسی(1917میلادی) یهودیان تنها 650کیلومتر مربع از 27هزار کیلومتر مربع مساحت کل فلسطین را در مالکیت خود داشتند. در این سال با شکست دولت عثمانی در جنگ جهانی اول انگلستان سرزمین فلسطین را اشغال کرد.و طی اعلامیه ای (اعلامیه بالفور)به صهیونیست ها اجازه داد که در فلسطین (کانون ملی یهود)ایجاد کنندو یهودیان غیر فلسطینی را به سکونت در زمین های سلطنتی متعلق به دولت شکست خورده عثمانی تشویق کرد.

از ان تاریخ به بعد اشغال گران انگلیسی با وضع انواع و اقسام قوانین و شرایط را برای اشغال زمین ها ساختمان ها و باغات فلسطینی توسط یهودیان فراهم کردند.

رقمی در حدود597کیلومتر مربع توسط خود دولت بریتانیا به طور رایگان یا به قیمت ارزان در اختیار آژانس یهود و شرکت های صهیونیستی قرار گرفت .

678کیلومتر مربع نیز توسط خانواده ها ی عرب غیر فلسطینی به یهودیان فروخته شد .

68کیلومتر مربع نیز به دستور وزیر مختار انگلیس توسط یهودیان به زور از فلسطینی ها گرفته شد.

به هر حال در میان ملت فلسطین کم دیده شده کسانی که زمین ها ی خودشان را فروخته باشند. ان دسته قلیل که زمین های خود را فروختند اکثرا نه با رضایت بلکه بر اثر شرایط به وجود امده از قوانین انگلیس در مورد کشاورزان فلسطینی مجبور به فروش زمین های خود شدند. مثلا بعد از برداشت محصول (هربرت ساموئل)حاکم منصوب انگلیسی ها که خود یهودی و از سران صهیونیسم بود ناگهان صادرات گندم و زیتون را ممنون اعلام کرد . در نتیجه کشاورزان از پرداخت مالیات به دولت که خیلی سنگین بودبر نمی امدند به همین دلیل دولت زمین ها را مصادره می کرد.

با این حال جمع ارقام زمین های واگذار شده (با احتساب زمین های قبلی یهود)در زمان سلطه انگلیس تقریبا به 2هزار کیلومتر مربع رسید که در مقایسه با 27هزار مساحت کل فلسطین فقط7/7درصداست .

این بدان معناست که فقط چیزی حدود5/2درصد از زمین های فلسطین به صهیونیست ها فروخته شده .

 

/ 17 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

سلام مقدمتان گلباران، از حضورتان ممنونم.این وبلاگ هم هدیه به شما http://shiateb.blogfa.com/post-35.aspx

shahab(cance)l

salam doste man . webe u ham ghashange . age dos dashti ma ro ham link kon

لعیا اعتمادسعید

سلام ممنون .اطلاعات خوبی بود.من همیشه تو دلم بر اساس چسزس که شنیده بودم از تمام فلسطینی هایی که زمین هاشون رو فروخته بودند ناراحت بودم. لینکتون کردم.

شاکی

سلام. اگر درست متوجه شده باشیم وبلاگ شما فقط به مسائل فلسطین میپردازد

مریم

ممنون از مطلب خوبت عاقبت یک روز مغرب محو مشرق میشود عاقبت غربی ترین دل نیز عاشق میشود شرط میبندم زمانی که نه دیر است نه زود مهربانی حاکم کل مناطق میشود... اللهم عجل لولیک الفرج[گل][لبخند]

فرهاد کوه کن

سلام باز هم وبلاگ با نوشته ای از جنس نشون بی نشون به روز شد و مثله همیشه با قطعه شعری شما رو دعوت می کنم برای خواندن دلنوشته ای از دل منو راهي كن به سوي روشني بزار با تو زيرو رو شه زندگي توي چشم من نگاه كنو بيبين تويي بهترين دليل عاشقي تو نفس ميكشي تو ثانيه ها شب من هم همرنگ رويا تو روز من با اسم تو شروع ميشه انگاري دنيا تو دستاي تو با تو خوشبختي ديگه يه قصه نيست يه حقيقته مثل يه معجزس انگار بايد ميومدي كه من با تو پرواز كنم از قفس واسه رد شدن از اين تنهايي ها ياد تو هميشه همراه منه

مریم- ع

سلام مطالب مفید و مختصری بود. با آرزوی موفقیت[فرشته][فرشته][قلب][گل]

آزاده

روزی در تقویم خواهیم دید تعطیل : سالروز ولادت امام زمان (عج) روزی دیگر در مدینه در محله ای تابلویی با این متن خواهیم دید طرح ساخت مرقد مطهر بی بی دوعالم خانم فاطمه زهرا (س) کارفرما : امام زمان (ع) وسعت : دل دوستداران حضرت

هائم

سلام!!! با وال استریت و سپاه قدس اپم بیااااااااااااااااااا!!!!

چاپار سافت

سلام. تعدادی از مطالبتون رو خوندم. با توجه به محتوای خوبی که شما توی وبلاگتون دارید، خوشحال میشم اگر با هم تبادل لینک داشته باشیم. لطفا سایت من رو ببینید و اگر مایل بودید توی سایتم برام پیغام بگذارید تا تبادل لینک کنیم. قبلا هم پیغام گذاشتم براتون ولی جوابی ندادین :( راستی لینک کوتاه شده ست. اگر روش کلیک کنید بعد از چند لحظه سایت من باز میشه. منتظر پاسختون هستم.