ایرانی کشی یا عید پوریم

ایران باستان

 

داستان استر و مردخای دو یهودی نفوذی دربار هخامنشی قدرت و کارایی شگرد مظلوم نمایی را به طور کامل اثبات و اشکار می کند . ان گونه که در کتاب ((استر)) بیان شده است مردخای یهودی پس از ورود ونفوذ به دربار خشایار شاه هخامنشی (استر)دختر برادر خود را نیز با ترفندی زیرکانه وارد دربار می کند تا جایی که او با دلفریبی مقام ملکه را ازآن خود می سازد.

استر و مردخای نفوذ خود را در دربار خشایارشا گسترش می دهند و سرانجام در قالب توطئه ای سهمگین هامان وزیر دربار هخامنشی را به همراه جمعی از فرزندان بی گناه و تمام اعضای خانواده ی او به اتهام ضدیت با یهود در شوش پایتخت هخامنشی به طرز فجیعی به قتل می رسانند.

استر و مردخای به این جنایت بسنده نکردند بلکه درهمان روز با دسیسه ای دیگر خواست خود را مبنی بر کشتن مخالفان یهود در سراسر ایران به خشایار شاه تحمیل کردند و فردای آنروز همراه همکیشان یهودی خود 75000  نفر از مردم ایران را قتل عام کردند.

این دو یهودی در بار خشایارشا پس از این کشتار طی نامه ای بامهر شاهانه خطاب به یهودیان دیگراز آنها خواستند از این به بعد روز های مزبور را به جشن و شادی مشغول شوند و یاد آن را همیشه در تاریخ نگه دارند . به این ترتیب (( عید پوریم )) به صورت یکی از اعیاد رسمی در تقویم وتاریخ یهود ماندگار شد.

 

بر اساس این واقعه یهودی ها در روزهای 14و15ماه  (آدار) را به عنوان عید اما نه به عنوان کشتار خونین و فجیع 75000 ایرانی بی دفاع  بلکه به عنوان نمادی از قدرت کثیف خود جشن می گیرند.

یهودیان در آن روز انقدر مشروب می خورند که به خصلت اصلی خود بر می گردند

/ 3 نظر / 16 بازدید
خط خطی

سلام ممنون که سر زدی به وبلاگم مطالب جالبیه فقط راستش من اسم وبلاگت را نمی دونم ترجمش چیه اپاانا یعنی چه

نسیم کریمی

با خرده فروشي به روزم و منتظر نگاه قاضيتانhttp://nasimkarimi.persianblog.ir/

زهرا

بهتره کمی اطلاعات تان را گسترش دهید ومنابع تان رامحدود به منابع جانب دار نکنید واین مزخرفات را در کله ی مردم ساده نکنید براتون متاسفم باوجود ادم هایی مثل شما جامعه یشرفت نمی کنه