تشکیل یهود

 

 

 قرن نوزدهم بستر تحولات شگرف

سده نوزدهم میلادی بدون تردید یکی از مهمترین و تاثیر گذار ترین سده ها بر قرون بعدی شد .

جهان در این قرن شاهد وقایع شگرفی بود . در اواخر قرن نوزدهم جنبشی درمیان یهودیان شکل گرفت که هدف آن تشکیل کشوری یهودی در سرزمین فلسطین بود سرزمینی که به باور آنها در هزاره ی اول پیش از میلاد مسیح(ع) قلمرو پادشاهی عبری بود . نام این جنبش بر گرفته از نام کوه صهیون در بیت المقدس است که داوود نبی پایتخت خود را در آنجا بنا کرد ه بود و برای اولین بار ((ناتان برن بائون)) از واژه صهیونیسم استفاده نمود . خمیر مایه اصلی اندیشه صهیونیستی بازگشت یهودیان به فلسطین و تاسیس کشور اسرائیل است . جنبش صهیونیسم در اصل حرکتی مستقل و متکی به خود نبود . هدف صهیو نیسم اگرچه در وهله ی اول و به ظاهر رهانیدن یهودیان از تبعیض نژادی در اروپا بود اما در حقیقت کوچاندن یهودیان به سرزمین فلسطین بود و این امر با تامین منافع قدرت ها ی بزرگ اروپایی در اواخر قرن نوزدهم رابطه مستقیم داشت . رقابت های استعماری و امپریالیستی در اروپای قرن نوزدهم در زایش وبالندگی این نهضت نقش موثری داشته اند . اوضاع و احوال سیاسی قرن نوزدهم زمینه ظهور شخصیت های یهودی طرفدار اندیشه استعماری بازگشت به عرض موعود (فلسطین) و شکلگیری جنبش صهیونیستی را فراهم ساخت.

وقایع نگاران شرایط متحول قرن نوزدهم را از جهت درگیری دولت های قدرت مند و بزرگ اروپایی بامسائل خاص آن به چند موضوع تقسیم بندی می کنند.

 

مسئله یهود

 

یهودیان از دیرباز به دلیل نوع رفتاری که بادیگران داشتند ( خود برتر بینی و شیوه ی زندگی) مورد آزار جوامعی که در آن می زیستند واقع می شدند. همین مسئله باعث کوچ گروه گروه به مناطق دیگری از جمله اروپای غربی شد . به همین سیل مهاجرت از شرق به غرب اروپا از وقایع حساس در قرن 19 است .

اما انها در غرب با استقبال گرمی حتی از هم کیشان خود مواجه نشدند چه ررا که ساکنان غیر یهودی این مناطق به دلیل اختلافات مذهبی و مسائل اقتصادی و ساکنان یهودی به دلیل به خطر افتادن موقعیت تثبیت شده چندین و چند ساله شان دل خوشی از یهودیان نداشتند . به وجود آمدن منطقه حایل میلن مصر و سوریه باعث شد خطوط ارتباطی بین امپراطوری بریتانیا به هند تامین شود .همچنین این امر تسلط بر راه های تجارت دریایی و سیطره بر دریای مدیترانه و دریای سرخ و همچنین استحکام موقعیت مرکزی تجارت لندن رادر پی داشت..

لازم به ذکر است این دول قدرتمند اروپایی تحت سلطه و نفوذ معدودی زرسالار یهودی بودند مثلا دولت بریتانیا تحت سلطه بی تاج و تخت افرادی چون روچیلدها بود که کمپانی هند شرقی را نیز در اختیار داشتند.

مراودات اقتصادی کلان و سیاست ها ی استعماری دول اروپایی و نفوذ گسترده یهودیان در بالاترین مناصب حکومتی ایجاد این منطقه حایل را در قلب خاور میانه برای تامین منافع اقتصادی و سیاسی اروپا و به ویژه یهود ایجاب می کرد .

اما در این میان ناپلئون با پیشی گرفتن از بریتانیا گام نخست را برای اجرای سیاست منطقه حایل میان مصر و سوریه برداشت . توان فکری فوق العاده ی ناپلئون به خوبی عناصر موجود در اوایل قرن نوزدهم را به هم پیوند داد . وی با زیرکی از موج وطن پرستی و حق تعیین سرنوشتی که میان ملل اروپا ایجاد شده بود بهره جست و با انگشت نهادن بر عناصر هویت ملی و حق تعیین سرنوشت یهودیان خواستار وطنی قومی برای انان بود تا هم به اوارگی و بی وطنی انان خاتمه دهد و هم چاره ای برای مشکلات ناشی از مهاجرت یهودیان از شرق اروپا به غرب آن اندیشیده با شد 

با شکست ناپلئون در واترلو نقشه های وی در خصوص تقسیم قلمرو عثمتانی و تشکیل منطقه ی حایل ناکام ماند اما انگلیس رقیب دیر پای فرانسه از اوضاع پیش امده بهره برد و برای حفظ منافعش دست به کار شد و در سال 1848بیانیه ای صادر کرد که انگلیس تنها کشور حمایت کننده از اتباع یهودی و روسی الاصل مقیم فلسطین است . مغز متفکر تاسیس کشور یهودی در فلسطین (( لرد پالمرستون )) نخست وزیر انگلیس دریازدهم اوت 1840به (( لرد بونسونبی ))سفیر انگلستان در استانبول نوشت : ( اگر بازگشت یهودیان به فلسطین با موافقت سلطان عثمانی صورت بگیرد مانع بسیار خوبی را درمقابل محمد علی پاشا و بازماندگانش به وجود خواهد آورد. ) از این رو کاملا آشکار می شود که سابقه استعماری کشور های قدرتمند اروپایی پشت پرده برنامه کوچاندن یهودیان به فلسطین بود . سرزینی واقع در دو ضلع جنوب شرق ساحل مدیترانه یعنی میان مصر و سوریه که از قضا بنا به ادعای یهودیان سرزمین مقدس و کهن آنان نیز هست .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 17 بازدید